ASIŅAINA ATRIEBE

Vikingi iebrūk Anglijā

  

Vikingu leģendārais vadonis Ragnars Lodbroks ir nogalināts Anglijā, un viņa dēli zvēr atriebties. Ar zobenu un uguni viņi iebrūk Britu salās, kur izvērš nežēlīgu karu vairāk nekā desmit gadu garumā – līdz skandināvus aptur Veseksas karalis.

Buras pie apvāršņa Anglijas piekrastes iedzīvotājos izraisa šausmas. Viņi redz vikingu slaidos, garos kuģus, kas ierodas pār jūru ar vīriem, kas ir gan tirgotāji, gan laupītāji vienlaikus.

Zvejnieki Austrumanglijas krastā labi pazīst skandināvus. Gadu desmitiem ilgi skandināvi teju ik vasaru ir piestājuši te ar saviem kuģiem. Viņu apciemojumos atkal un atkal ir mijusies tirgošanās un laupīšana, nereti atstājot nelaimīgos izdzīvojušos ar melnām māju drupām un līķu kaudzēm.

Ieraudzījuši vikingu kuģus 865. gadā, vietējo iedzīvotāju izlūki iepleš acis platāk. Šoreiz garo
kuģu ir vairāk, viss apvārsnis ir pilns ar burām un mastiem. Austrumanglijas krastam tuvojas
lielākā vikingu flote, kāda te jebkad redzēta.
Un drīz angļi atskārtīs, ka šoreiz skandināvi ir ieradušies uz palikšanu
.

Vairāk lasi jaunajā numurā!

MILITĀRĀ TEHNIKA

Tērauda kaujas rati

  

Pirmā pasaules kara laikā uzbūvē un izmanto kaujās pirmos tankus. Starpkaru periodā izgudrotāji un inženieri pūlas jauno ieroci pilnveidot. Daļa piedāvāto ideju veicina kaujasmašīnu attīstību, bet daļa laika pārbaudi neiztur.

Idejas par pilnībā ar bruņām klātu, spēcīgu kaujasmašīnu Eiropu pārņēma 20. gadsimta sākumā, it īpaši Lielbritānijā, Austrijā un Vācijā. Taču līdz pat Pirmajam pasaules karam izgudrotāju darbība nebija devusi taustāmu rezultātu. Tikai 1916. gada rudenī briti uz fronti Francijā nogādāja slepenībā radītas jaunas kaujasmašīnas, ko dēvēja par tank (tvertne).

15. septembrī 25 rēcoši tērauda briesmoņi devās vācu aizsardzības līniju virzienā, tādējādi Lielbritānijas armija pirmā pasaulē vēsturē kaujaslaukā izmantoja tankus. Tiesa, jaunās kaujasmašīnas kļūmīgo tehnisko risinājumu dēļ bija vienlīdz bīstamas gan ienaidniekam, gan apkalpei. Daudzi tanki sabojājās; pagāja gads, līdz bija gatavs uzlabots britu tanka modelis, un drīz sākās par “Mark I” nosauktās kaujasmašīnas sērijveida ražošana.

Vairāk lasi jaunajā numurā!

BALTU VĒSTURE

Prūši: 21 jautājums, 21 atbilde

  

Savulaik lielākās un laika gaitā izzudušās baltu sentautu apvienības – prūšu – vēsture viņu etniskajiem radiem latviešiem un lietuviešiem mūsdienās vēl aizvien ir maz zināma un rada daudzus jautājumus un neskaidrības. Tāpat kā kurši, prūši piederēja pie rietumbaltu valodu grupas. Pastāvēja vairākas prūšu ciltis, lielākās no tām – sembi, nātangi, nadravi un vārmi.

Jaunajā numurā lasi:

Kur dzīvoja prūši?

Kā radies etnonīms “prūši”?

Kas bija zelta vērta prece? 

Kāpēc prūši mirušajam deva līdzi zirgu?

Kuras dievības nozīmīgākās?

Kas ir tā sauktās prūšu bābas?

Vairāk lasi jaunajā numurā!

Jātvingi

Poļi

PRŪŠI

Lietuvieši

Zemgaļi

Galindi

Latgaļi

Skalvji

Kurši

Baltijas jūra

LASI VĒL

Vēstures aculiecinieks

Ziemassvētku kaujas pirms 100 gadiem. 1916. gada 23. decembrī (1917. gada 5. janvārī pēc jaunā stila) sākas Krievijas armijas uzbrukums vācu pozīcijām Jelgavas virzienā. Šī kaujas ir sākums teju mēnesi ilgām cīņām Tīreļpurva rajonā. Par leģendāro Ziemassvētku kauju sākumu raksta strēlnieks Fricis Riekstiņš.

Zvaigžņveida cietokšņu meistars

Karaļa Luija XIV favorīts, izcilais militāro būvju inženieris Vobāns apjož 17. gadsimta Francijas robežu ar blīvu cietokšņu tīklu. Viņš konstruē jauna veida aizsardzības būves un savas karjeras laikā uzceļ vai rekonstruē ap 160 cietokšņu. 12 no tiem ir iekļauti pasaules kultūras mantojuma zelta fondā.

Jauns ierocis kaujaslaukā

Idejas par pilnībā ar bruņām klātu, spēcīgu kaujasmašīnu Eiropu pārņem 20. gadsimta sākumā, it īpaši Lielbritānijā, Austrijā un Vācijā. Taču līdz pat Pirmajam pasaules karam izgudrotāju darbība taustāmu rezultātu nedod. Tikai 1916. gada rudenī briti uz fronti Francijā nogādā slepenībā radītas jaunas kaujasmašīnas, ko dēvē par tank (tvertne). Starpkaru periodā inženieri un izgudrotāji pūlas tankus pilveidot. Daļa piedāvāto ideju veicina šo kaujasmašīnu attīstību, bet daļa laika pārbaudi neiztur.

Amsterdamas zelta laikmets

Vairākus simtus gadu Amsterdama ir maza, mierīga zvejas osta, līdz 17. gadsimtā tai izdodas īsts tīģera lēciens. Amsterdama kļūst par tirdzniecības metropoli – vadošo tirdzniecības pilsētu. Nopelnīto naudu tās varas vīri iegulda attīstībā: uzbūvē jaunu ostu, nocietinājumus un iespaidīgu kanālu tīklu, kas kalpo joprojām.

Kuģa avārija: cietušie nonāk beduīnu gūstā

1815. gada augustā pie Āfrikas ziemeļrietumu krasta avarē kuģis, un 12 jūrnieki sāk cīņu par izdzīvošanu. Viņi mēģina turpināt ceļu bojātā glābšanas laivā, tad nonāk beduīnu gūstā un spiesti doties caur sveloši karsto Sahāras tuksnesi. Cerības uz izglābšanos sarūk ar katru dienu.

Please reload

Raksti mums..

Andrejostas iela 4A,

Rīga, LV-1045

 

ilustretavesture@dienaszurnali.lv

Tālrunis: +371 67273311;

Mobilais tālrunis: +371 26514838

Fax: +371 67292701

Ziņa nosūtīta! Paldies!

 
  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle